Påbyggnadsutbildning för allmän behörighet får leva kvar

Den 1 oktober deltog Elsäkerhetsverket i ett möte tillsammans med Myndigheten för Yrkeshögskolan (YH), Svensk Energi och Elektriska Installatörsorganisationen (EIO). Syftet med mötet var att diskutera påbyggnadsutbildningen för allmän behörighet.

Då påbyggnadsutbildningar upphör att gälla som utbildningsform den 31 december 2009 har YH i sin förordning möjlighet att fastställa tidigare påbyggnadsutbildningars kursplaner i enlighet med nationella styrdokument så att utbildningen ”Elinstallation – allmän behörighet” kan fortleva.

Enighet om att utbildningen bör finnas kvar

 Deltagarna i mötet var överens om att utbildningen bör finnas kvar. Tillsynen utförs då av YH som poängterade att för att den ska fastställas i nationella styrdokument borde de som anordnar utbildningen reflektera över följande:

  • Utbildningen är eftergymnasial och ska bygga vidare på kunskaper införskaffade på gymnasienivå
  • Utbildningsplaner ska tas fram
  • Utbildningen ska leda fram till en examen (troligtvis Yrkeshögskoleexamen)
  • Examenskrav ska fastställas - Nuvarande utbildning ska konverteras till YH:s poängsystem
  • Utbildningen ska innehålla viss del Lärande i arbete (LIA)och ha en kursplan för detta
  • Kvalitetskriterier ska fastslås (ska vara arbetslivsrelevanta)

Kommande möte om kursplaner

Den 30 november kommer ytterligare ett möte hållas hos YH i Västerås. Vid detta möte kommer de gamla kursplanerna gås igenom grundligt och i möjligaste mån fastställas i nationella styrdokument. 

Sidansvarig: Sophia Hedmark

Senast uppdaterad: 2009-10-08

Externa länkar (öppnas i nytt fönster)

38.107.191.86