Kvinnlig elinstallatör på tak med solceller.

Antalet elrelaterade bränder i solcellsanläggningar minskade kraftigt 2025

Efter flera år med ökande antal bränder och brandtillbud visar Elsäkerhetsverkets granskning för 2025 en tydlig minskning. Antalet elrelaterade händelser i solcellsanläggningar har halverats mot 2024.

I rapporten "Bränder och brandtillbud i solcellsanläggningar – Orsaker och trender 2018–2024" såg Elsäkerhetsverket en tydlig ökning av antalet bränder och brandtillbud över tid. Den utvecklingen ser nu ut att ha brutits.

– Minskningen är överraskande stor, från 55 händelser 2024 till endast 27 under 2025. Om vi dessutom tar hänsyn till att antalet anläggningar och den installerade effekten har fortsatt att öka ser vi de lägsta jämförelsetalen sedan vi började följa utvecklingen 2018. Det är anmärkningsvärt och kan vara en följd av den hårdare marknaden de senaste åren, säger Mikael Carlson, teknisk expert på Elsäkerhetsverket.

Snabb ökning av antalet anläggningar

Antalet solcellsanläggningar i Sverige ökade snabbt fram till slutet av 2023, då det fanns 251 600 solcellsanläggningar. Marknaden för solceller gick sedan kraftigt ner, och installationstakten har därefter varit lugnare. Detta innebar stora nedskärningar inom branschen och en våg av företagskonkurser. I slutet av 2025 fanns 314 600 solcellsanläggningar i Sverige. Under 2024 tillkom 41 400 anläggningar och under 2025 ytterligare 21 600.

Det ska jämföras med rekordåren 2022 och 2023 där 55 300 respektive 104 000 nya solcellsanläggningar installerades.

 

Källa: Energimyndigheten 2026

En positiv utveckling

Under 2023 och 2024 ökade bränder och brandtillbud orsakade av solcellsanläggningar kraftigt, sannolikt till följd av installationsfel. Den tuffare marknaden som följde med en betydligt lägre installationstakt har sannolikt bidragit till att antalet bränder har minskat. Samtidigt har praxis förbättrats med tydligare krav gällande isolationsövervakning och kompatibilitet hos DC-don, samt branschens egna initiativ, som "Säker Sol" och certifiering av solcellsmontörer.

– När antalet bränder och brandtillbud sätts i relation till den installerade effekten syns tydligt hur de senaste årens uppåtgående trend bryts 2025. Vi har nu det lägsta antal händelser per installerad gigawatt sedan 2018, säger Mikael Carlson.

Kvoten kan ha en viss eftersläpning då vissa anläggningar byggs sent på året och körs fullt ut först året efter. Den kraftiga uppgången för storskalig solkraft kan också påverka trenden, då denna uppgång sammanfaller med en nedgång för segmenten villor och kommersiella anläggningar.¹ Den installerade effekten ökar alltså snabbare än antalet anläggningar.

Danmark har gjort en liknande uppföljning av bränder i solcellssystem där man studerat räddningstjänstens insatser mellan 2020 och första halvåret 2025. En exakt jämförelse är inte möjlig då bedömningskriterierna är något olika, men i jämförelse med Sverige har Danmark en något lägre kvot för perioden, men för båda länderna syns en minskning i relation till installerad effekt. ²

Vanliga orsaker

För 2025 är elcentraler fortsatt den vanligaste orsaken till bränder och tillbud, sett till antal händelser. DC-brytare har minskat kraftigt som orsak samtidigt som växelriktare och DC-don ökat. Uppdelningen i olika orsaker är dock vansklig då bedömningen utgår från räddningstjänstens händelserapporter och inte brandutredningar. Antal icke bedömbara händelser ligger dock kvar på samma nivå.

Kvalitet och kompetens avgörande

En solcellsanläggning ska installeras av ett registrerat elinstallationsföretag. Beställare kan använda Elsäkerhetsverkets webbtjänst kollaelforetaget.se för att kontrollera att företaget har rätt att utföra arbetet.

– En korrekt utförd installation är avgörande för säkerheten. Därför är det en god idé att villkora slutbetalningen med en oberoende besiktning, säger Mikael Carlson.

Bakgrund

Elsäkerhetsverkets analys bygger på statistik från Myndigheten för civilt försvars händelserapporter från räddningstjänsten för perioden 2018–2025, där solceller omnämndes på ett eller annat sätt. Undersökningen omfattar exempelvis, villor, radhus, fritidshus, flerbostadshus, industribyggnader, förråd, garage, offentliga handelslokaler och solcellsparker.

Alla händelserapporter har granskats av Elsäkerhetsverket för att bedöma om solcellsanläggningen kan varit orsak till händelsen. Bedömningen är indelad i ”troligt” och ”mycket troligt”.

Mer information

Kontakt

Mikael Carlson

Teknisk expert
Telefon: 010-168 05 29
E-post: mikael.carlson@elsakerhetsverket.se

Senast granskad: 2026-09-09