Nya avgiftsnivåer för elberedskap och elsäkerhet
Regeringen har beslutat om nya nivåer för elberedskapsavgiften och elsäkerhetsavgiften, som gäller från och med den 1 januari.
Regeringen har beslutat om nya nivåer för elberedskapsavgiften och elsäkerhetsavgiften. Ändringarna i avgiften gäller från och med 1 januari. Belutet publicerades 29 januari då den uppdaterade förordningen träder i kraft 24 februari, och innebär justeringar av avgifterna för både låg- och högspänningsuttagspunkter.
- Elsäkerhetsavgiften finansierar Elsäkerhetsverkets verksamhet.
- Elberedskapsavgiften administreras av Affärsverket svenska kraftnät och ska täcka kostnader för åtgärder och verksamhet enligt elberedskapslagen (1997:288).
De nya nivåerna innebär att elberedskapsavgiften höjs till 6 592 kronor per uttagspunkt för högspänning och 120 kronor per uttagspunkt för lågspänning. Även elsäkerhetsavgiften justeras, till 1 267 kronor för högspänning och 15 kronor och 54 öre för lågspänning.